Бившият футболист и капитан на Левски Николай Тодоров, по-известен сред феновете на Левски като Кайзера, коментира пред "Тема спорт" предстоящия сезон в Първа лига, битките на отборите ни в евротурнирите и най-вече темите около сините от „Герена". Настоящият наставник на третодивизионния Миньор Перник, който има амбицията през този сезон да върне традиционния клуб в професионалния футбол, сподели мнението си за миналия сезон на Левски и за сагата около новия спортен директор. Той коментира дали е възможен този път европробив на тима на Делио Роси. Феновете на сините винаги ще помнят красивия му гол срещу шотландския гранд Рейнджърс в последната минута.
- Г-н Тодоров, след няколко седмици стартира новият шампионат. Кои се очертават като основните претенденти за титлата? Отново ли Лудогорец е с едни гърди пред конкурентите?
- Лудогорец всяка година се откроява като фаворит. Няма какво да ги коментираме. Просто в момента имат по-добрите футболисти. Постоянно чета, че не било така и едва ли не, който го твърди, не разбира от футбол. Лудогорец ще бъде над останалите, докато Левски, ЦСКА и другите клубове не си променят не само мисленето, но и като цяло организацията.
- Преди старта на Първа лига предстоят първите мачове от евротурнирите. Отдава ли се добра възможност за пробив в тях след изтегления жребий?
- Лудогорец са ясни. За пробив на Левски и ЦСКА можем да говорим, когато влязат в групите на Лига Европа. Ако не стигнат дотам, няма какво да ги коментираме. За мен, когато един клуб иска да промени нещо и вече за него да се говори в положителен смисъл, трябва да се цели в групите. Всеки мач е едно препятствие, независимо от коя държава е противникът ти като ниво и класа.
- Можем ли да кажем, че Левски може да стигне поне до плейофите за Лига Европа, след като в първи кръг среща лихтенщайнския Вадуц, а след това евентуално ще премери сили с Жалгирис?
- Като цяло да, преодолими съперници са. Но преди това, за да прескочи Левски тези препятствия, трябва да промени изцяло игровото си поведение. Първо са мачовете от евротурнирите, а след това стартира и първенството, така че доколко ще бъдат готови ще видим в тези мачове. Ние като фенове и зрители четем информациите, които излизат по медиите. За мен това дали отборът е готов е отговорност на треньора. Той трябва да каже това. В този случай това е Делио Роси. А не както се случва в последно време журналистите го питат за селекцията, а той казва, че на този въпрос отговор трябва да даде ръководството. Всеки го тълкува по различен начин. Но един треньор, ако не говори за селекцията, тогава за какво друго?! За мен наставникът трябва отговаря за селекцията. Необходимо е той да каже: "Искам централен нападател или крило", и оттам те да отговарят на изискванията, които иска да практикува неговият отбор.
- Споменахте, че Левски трябва да се промени игрово. Показа ли в края на миналия сезон тимът корекция?
- Лично на мен като цяло не ми харесаха. Независимо че направиха няколко добри мача. Но трябва да се отбележи и срещу кой ги изиграха тези двубои. Не може от 40 мача през миналия сезон да си изиграл добре 5 двубоя и да кажеш, че вървиш във възходящо ниво. Аз го разбирам, че за толкова на брой срещи ти трябва да имаш между 2 и 5 колебливи мача. За да гониш титлата и купата, през останалото време трябва да си на висота. Показателно е изминалото първенство с каква точкова разлика бяха от първия, а и от втория в класирането.
- Може ли да отличите някого от играчите на Левски през изминалата кампания?
- Не бих казал, че някой кой знае колко се е отличил. В определени моменти Иван Горанов игра на ниво. Може би Паулиньо е интересен футболист, но има още какво да се желае, за да разгърне своя потенциал. Други просто леко загатнаха.
- Сините привлякоха конкуренция на отнеслия много критики Божидар Митрев. Вие като носил лентата на Левски мислите ли, че ще успее капитанът да се пребори със словака Мартин Полачек?
- Най-точния отговор ще ни даде треньорът на вратарите на Левски. Аз бих казал, че докато в мъжкия отбор бе Валентин Захариев, Божидар Митрев бе на висота. След като дойде италианският специалист, разликата е голяма. Това е мнението ми. Всеки трябва да си поеме отговорността. Валентин Захариев, когато е бил в първия отбор, си личеше неговата работа. В момента не случайно в различните юношески формации по двама вратари от Левски са в националните гарнитури в дадените възрасти. Това също е един показател, че той продължава да си върши работата.
- Преди няколко седмици се разигра сага с привличането на нов спортен директор. Необходим ли е такъв човек на „Герена"? Българин или чужденец трябва да бъде той?
- Световният футбол го доказва. Силният човек в клуба не е президентът, а спортният директор заедно със старши треньора. В по-голямата част от чуждестранните клубове знаем кой ги управлява, но не те са на първата страница. Президентите осигуряват финансирането, но спортните директори вършат голяма част от работата. Лудогорец може да си позволи високоплатени треньори и специалисти. В крайна сметка подобен спортен директор няма да дойде в България за 5 или 10 хиляди евро месечно. Подобен спортен директор ще струва на клуба колкото много голям треньор или класен футболист. Поне аз така разсъждавам. Ще кажат, че коментирам отстрани и не разбирам. Но видяхме с австриеца Рутенщайнер. Той иска цялата власт и държи да е най-големият в клуба. Сега в Израел ще избере националния селекционер, ще изгради програма. Може би в България не може да му се осигурят всички тези неща.
- Правилен ход ли бе Делио Роси да остане начело на Левски, след като и Лудогорец, и ЦСКА заложиха на нови наставници?
- След като ръководството така е преценило и му гласува доверие, не можем да говорим. Вече една година се коментира това нещо. При Делио Роси в момента се чака дали ще има промяна и резултати, ако няма, ръководството се е заблудило по някакви други критерии. Докато Лудогорец излязоха и казаха, че искат да надграждат. Може да е имало и някакви други неща, които не ги знаем. Пауло Аутуори е легенда в Бразилия и е направил име и в Португалия, докато Нестор Ел Маестро е по-неизвестен, но времето ще покаже кой е правилният избор.