3. България надигра европейския вицешампион в София, но стигна само до 2:2 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Манолев и Георги Миланов точни за „лъвовете”, Освалдо вкара и двата гола за „адзурите”

Националният ни отбор по футбол започна квалификациите за Световното първенство през 2014-а година в Бразилия с престижно равенство 2:2 с финалиста от последното европейско първенство – Италия. Двубоят се игра на националния стадион „Васил Левски” пред около 18 хиляди зрители и бе от програмата  на квалификационна група „В”.

Попаденията за „лъвовете” бяха дело на Станислав Манолев в 30-ата и Георги Миланов в 66-ата минута. Пабло Освалдо пък реализира и двете попадения за „адзурите”, които бяха негови първи с екипа на Италия.

Гостите трябваше да доиграят мача с човек по-малко, след като Даниеле Де Роси се контузи малко, след като Прандели извърши третата си последна смяна.

Двубоят започна с по-активна игра на домакините, но положения през първите двайсетина минути на мача нямаше, с изключение на неточен изстрел с глава на Освалдо.

В 24-ата минута пък, Гъргоров центрира фалцово от фаул, играчите се разминаха с топката и Буфон трябваше да спасява с мъка в далечния ъгъл.

Атаките към вратата на Джиджи Буфон продължаваха и именно при една от тях в 30-ата минута Манолев хвърли в екстаз феновете на „Васил Левски”. Тогава, след няколко подавания с по едно докосване, топката попадна у Манолев, който напредна няколко крачки и със силен удар от около 30 метра направи безпомощен Буфон за 1:0.

Радостта на „лъвовете” от това попадение обаче не трая дълго, тъй като в 36-ата минута Маркизио бе намерен непокрит в наказателното поле и свали с глава за Освалдо, който напредна и с удар в обратния ъгъл възстанови статуквото – 1:1.

Само 4 минути по-късно „скуадра адзура” стигна до пълен обрат в мача, след като Джакерини проби по левия фланг и центрира в пеналта, където Освалдо засече с глава, кълбото рикошира в тялото на Иван Иванов и влезе в мрежата на Николай Михайлов.

До края на полувремето двата отбора изтърваха по една добра възможност за гол. В 43-ата минута Йордан Минев центрира фалцово отдясно, Маджов сбърка в наказателното поле и топката стигна до Попов, който от изгодна позиция стреля неточно по диагонала.

120 секунди по-късно пък, Освалдо шутира много силно с десния крак, ала Ники Михайлов бе на място и спаси. До края обаче нов гол не падна и така двата тима се оттеглиха на почивка при резултат 2:1 в полза на „адзурите”.

Втората част стартира със страхотна възможност за Джовинко, който премина покрай Иван Иванов и шутира силно, но Михайлов бе на място и парира.

Като цяла „скуадра адзура” овладя центъра на терена в първите минути на второто полувреме, докато „трикольорите” опитваха с дълги подавания по крилата да създават проблеми на противниковата отбрана.

С напредване на мача тази система проработи и все по-уморяващите се бранители на Италия срещаха трудности с бързоногите крила на България.

Така дойде 66-ата минута, когато Мицански бе изведен на десния фланг, навлезе в наказателното поле и върна за Георги Миланов около точката на дузпата, юношата на Литекс овладя спокойно и с кинжален удар направи 2:2.

След гола нашите заиграха още по-освободено и имаха още няколко хубави възможности за стигане до пълен обрат. В 74-ата минута дойде и златната възможност за трето попадение в мрежата на италианците. Тогава Мицански изведе Манолев в дясната част на наказателното поле, бранителят стреля, ала Буфон показа невероятен рефлекс и спаси.

До края на мача влезлият като резерва Матиа Дестро имаше няколко добри възможности за отбелязване на гол, но на два пъти бе разколебаван от Николай Михайлов.

В крайна сметка нови голове до края не паднаха и така България и Италия започнаха квалификациите за Мондиал 2014 с равенство 2:2 на националния стадион „Васил Левски” в София.