Спартак и Балкан започнаха с победи в 1/4-финалите на НБЛ (ВИДЕО)

Черноморец и Рилски спортист също постигнаха победи

Отборът на Черноморец се справи с Левски със 73:59 (21:16, 23:13, 10:18, 19:12) в първи мач от четвъртфиналните плейофи в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Играе до две победи от три възможни двубоя.

След две поредни загуби в края на редовния сезон носителят на Купата на България и лидер в редовния сезон на първенството Черноморец пое инициативата от самото начало срещу Левски, но гостите се държаха близо до противника през първата четвърт. Домакините само веднъж вдигнаха разликата над 10 точки през началните 10 минути, които приключиха при 21:16. Още във втората част обаче, водени от Травис Макконико, който вкара 12 точки, бургазлии наклониха доста по-категорично везните в своя полза, увеличавайки аванса си до 20 точки, а след 20 минути игра резултатът бе 44:29.

Баскетболистите на Левски изиграха по-силна трета четвърт, която спечелиха с 18:10 и се доближиха на 7 точки от Черноморец – 47:54 преди последния период. В оставащите 10 минути домакините не позволиха да се стигне до обрат и ликуваха в края след като бяха по-ефективни в стрелбата за 2 точки.

Травис Макконико завърши с 16 точки, 6 борби и 8 асистенции за бургазлии, а Тони Троша добави 13 точки и 7 борби. Христо Захариев и Ладариен Грифин не взеха участие в мача.

Димитър Маринчешки бе най-полезен за „сините“ с 11 точки и 14 борби, докато Златин Георгиев се включи с 13 точки и 5 борби.

Рилски спортист надигра убедително тима на Шумен със 113:60 (25:16, 34:16, 26:10, 28:18) като домакин в „Арена Самоков“ и също поведе с 1-0 победи в серията.

Самоковци направиха много солидно първо полувреме, в което поведоха от самото начало и постепенно трупаха все по-голяма преднина, достигнала до 30 точки малко преди края на първото полувреме. На почивката авансът на Рилски спортист срещу Шумен бе 59:32.

Домакините не оставиха никакви шансове на противника си през второто полувреме, като след третата част резултатът бе 85:42, а най-голямата разлика достигна 56 точки. Гостите не поведоха нито веднъж в двубоя и отстъпиха в борбата под коша.

Мирослав Васов бе най-резултатен за Рилски спортист с 19 точки, а по 17 отбелязаха Васил Попов и Христо Бъчков. Александър Янев и Крис Минков пропуснаха срещата.

За състава на Шумен Дейвид Ролинс и Джъстин Кохайда реализираха по 16 точки, а вторият добави и 10 борби.

Тимът на Спартак Плевен победи Черно море Тича със 116:83 (29:14, 24:21, 36:24, 27:24) като домакин и взе аванс в четвъртфиналната битка. Двубоят започна с 35-минутно закъснение заради технически проблем с времеизмервателната уредба в зала „Балканстой“ в Плевен.

Домакините започнаха уверено и бързо се откъснаха напред в резултата. В края на първата четвърт авансът им достигна 15 точки, но Черно море влезе по-добре във втората част и свали разликата под 5 точки, преди Спартак да се мобилизира и отново да поведе с 18 точки при 53:35 сред 20 минути игра.

Последва много резултатна трета част, в която плевенчани вкараха 36 точки срещу 24 за Черно море Тича. Преди заключителните 10 минути домакините се откъснаха с 89:59, а до края най-голямата разлика достигна 41 точки.

Браянт Томас бе най-резултатен за Спартак Плевен с 23 точки и 4 борби, докато Джулиен Люис добави 15 точки и 7 борби.

За Черно море Тича Аверил Ъгба завърши с 22 точки и 8 борби, а Венелин Христов вкара 11 точки.

Шампионът Балкан се наложи над гостуващия ЦСКА с 91:76 (18:26, 29:13, 26:25, 18:12) в друг мач от четвъртфиналните плейофи, а на трибуните в „Арена Ботевград“ бе и българската баскетболна звезда Александър Везенков.

Гостите от ЦСКА изиграха по-добра първа четвърт, в края на която водеха с 26:18. Втората част започна със страхотна серия на ботевградчани, които обърнаха до 39:29 в своя полза при оставащи по-малко от пет минути от първото полувреме и задържаха преднината си до почивката – 47:39.

През второто полувреме отборът на Балкан не изпусна инициативата, макар „червените“ да вложиха много усилия в опитите си да застрашат водачеството на домакините. След третия период ботевградчани водеха със 73:64 и до края дръпнаха с 15 точки.

Майки Диксън се отличи за Балкан с 29 точки и 6 асистенции, а Николай Грозев се отчете с 14 точки.

За ЦСКА Васил Бачев завърши с 23 точки, 3 борби и 6 асистенции, а Камерън Грегъри реализира 19 точки и 9 борби.

Вторите мачове при всички четвъртфинални двойки са насрочени за 1 май. Левски приема Черноморец от 18:00 часа в зала „Триадица“ в София. Шумен ще бъде домакин на Рилски спортист в „Арена Шумен“ от 18:00 часа, Черно море Тича посреща Спартак Плевен в зала „Христо Борисов“ във Варна от 19:00 часа, а мачът ЦСКА – Балкан е насрочен за 17:00 часа в залата на „червените“ в столицата.

Първи четвъртфинални срещи от Националната баскетболна лига за мъже:

Черноморец – Левски – 73:59 (21:16, 23:13, 10:18, 19:12)
Черноморец води с 1-0 в серията.

Рилски спортист – Шумен – 113:60 (25:16, 34:16, 26:10, 28:18)
Рилски спортист води с 1-0 в серията.

Спартак Плевен – Черно море Тича - 116:83 (29:14, 24:21, 36:24, 27:24)
Спартак Плевен води с 1-0 в серията.

Балкан – ЦСКА – 91:76 (18:26, 29:13, 26:25, 18:12)
Балкан води с 1-0 в серията.

Балкан надви Черноморец и се класира на финал в мач номер 4 (ВИДЕО)

Ботевградчани бяха непоколебими с 94:78 и спечелиха серията с 3:1

MVP на НБА Никола Йокич вкара 40 точки и доближи Денвър до финала на Западната конференция