2. - Българи в чужбина
  3. С гол и астистенция на Стилиян Петров, Астън Вила не можа да победи Стоук

С гол и астистенция на Стилиян Петров, Астън Вила не можа да победи Стоук

Българинът с първи гол от 11 месеца във Висшата лига

Стоук Сити драматично стигна до равенството при гостуването на Астън Вила в среща от 27-ия кръг на Премиършип. Срещата на „Вила Парк” бе много напрегната, а финалът остави без дъх феновете на двата отбора. Най-добрият в състава на домакините бе българинът Стилиян Петров, който се отчете с гол за първи път оъ 11 месеца насам във Висшата лига и асистенция. Стенли откри резултата в 45-ата минута, а десетина минути преди края на мача асистира за попадението на Джон Карю. И когато момчетата на Мартин О’Нийл си мислеха, че ще прибавят нови три точки в стремежа си да запазят четвъртото си място в класирането, гостите от Стоук ги изненадаха неприятно.

Още в началото на мача на „Вила парк” домакините наложиха териториален превес, а положенията пред вратата на Стоук се редяха едно след друго. В 3-ата минута Габи Агбонлахор не можа да отправи точен удар, след като Сонко със самопожертвователен шпагат изби топката. Три минути по-късно Бари и Ашли Йънг направиха хубаво двойно подаване, последният стреля от воле, но страничният рефер беше вдигнал флага за засада. В 18-ата минута Джеймс Милнер стреля от 16 метра, но ударът му мина над напречната греда. В 30-ата минута Диао стреля от пряк свободен удар, но топката срещна тялото на Милнер, Бари я овладя и напредна, подаде на Хески, но той се засуети и топката му бе отнета.

В 35-ата минута Ашли Йънг напредна отляво, премина през двама бранители, но точно преди да стреля защитник на Стоук изби. Шест минути по-късно Стилиян Петров стреля от 20 метра покрай вратата. Полувремето отиваше към нулево равенство, когато българският халф Стилиян Петров с удар с десния крак разстреля Сьоренсен. Бившият капитан на националния отбор получи топката от Милнър на границата на полето и много силен изстрел изведе своя отбор напред в резултата.

Вила стартира втората част отново с много силен натиск, като Хески максимално затрудни резервния страж на Стоук - Симонсен, който замени получилия лека контузия Сьоренсен. В 58-ата минута Ашли Йънг бе изведен от Бари, но стреля покрай вратата. В ответната атака Бийти проби отдясно и центрира към далечната греда, но неговите съотборници в атака не успяха да достигнат топката. Пробив на Сидибе бе спрян с прецизен шпагат на Люк Йънг. В 66-ата минута Фулър стреля, но топката мина над напречната греда на Фридъл. В последните двайсетина минути на мача двата отбора се вкопчиха в здрава битка, като Стоук с всяка изминала минута ставаха все по-опасни в атака. В 81-ата минута влезлият като резерва Джон Карю вкара второто попадение в мача. Стилиян Петров центрира топката в наказателното поле, а Карю с воле прониза стража на Стоук.

И точно когато феновете на домакините вече предвкусваха победа, Стоук се върнаха в мача. Бийти центрира в наказателното поле към Шоукрос, който с глава вкара топката в мрежата зад Фридел. В последната минута на мача Уилън с далечен изстрел изненада Фреидел и изравни резултата. Така Стоук направи невероятен обрат, след като губеше с 2:0 до 87-ата минута.

Астън Вила - Стоук Сити 2:2
1:0 Стилиян Петров 45'
2:0 Джон Карю 81'
2:1 Шоукрос 87'
2:2 Уилън 90'

Астън Вила: Фридел, Куеляр, Найт, Дейвис, Л. Йънг, Милнер, Петров, Бари, А. Йънг, Агбонахор, Хески (76’ Карю);

Стоук Сити: Сьоренсен (46’ Симонсен), Шоукрос, Сонко, Хигинботъм, Уилкинсън, Диао, Файе (62’ Уилън), Пю (53’ Фулър), Лоурънс, Бийти, Сидибе;

Десподов: Новите играчи са много важни

"Играхме много добре, но резултатът не беше това, което бихме искали", каза той след равенството с ПАО

Десподов влезе в края на дербито с Панатинайкос (ВИДЕО)

ПАОК загуби първи точки в Гърция след 0:0