Литекс мисли за титлата, ЦСКА – за купата, а Левски играе за честта си

Калиакра и Сливен в люта битка за оцеляване

Предпоследния кръг от българската „А” футболна група почти сигурно ще даде отговори на два от основните въпроса в родния шампионат.

Титлата може да бъде спечелена от настоящия носител на трофея – Литекс, ако „оранжевите” успеят да победят Локо Сф в столицата, а Сливен ще изпадне официално при положение, че не победи един от директните си конкуренти за оставане в елита – Калиакра. Както е известно всички мачове днес се играят по едно и също време - 18:00 часа.

Локо Сф – Литекс е дербито на кръга

Днешният мач между Локо Сф и Литекс е от изключителна важност и за двата тима. Железничарите се опитват със зъби и нокти да запазят четвъртото си място, което може да ги прати в Европа. За да са сигурни, че ще успеят да го задържат, ще трябва да ударят оранжевите.

Ловчанлии пък няма да искат да треперят до по-следния момент, за да узаконят титлата си (трябват им две точки, за да го сторят). Тези предпоставки би трябвало да накарат двата тима да заложат на отворен футбол. По-вероятно е обаче големият залог да ги екове. Както неизменно се случва 8 последните двубои между тимовете в столицата.

В предишните четири от пет сблъсъка феновете станаха свидетели на победа с по 1:0 за единия тим. Три пъти ликуваха червено-черните, а веднъж Литекс. Иначе Локо има положителен баланс в двубоите в столицата срещу оранжевите. Железничарите са взели 5 успеха, срещу 4 на съперника. Само един мач пък е завършвал на равно.

Локо Пд с проблеми, ЦСКА с резерви

ЦСКА ще играе за честта си днес срещу Локомотив Пловдив на „Лаута". Треньорът на червените Милен Радуканов разкри, че ще пусне като титуляри голяма част от футболистите, които по-рядко получават шанс за изява. С оглед предстоящия финал за Купата на България със Славия в сряда, ще бъде дадена почивка на основните играчи. Капитанът Тодор Янчев и триото в атака Нелсън, Спас Делев и Мишел Платини дори не се качиха в клубния автобус за Пловдив и ще гледат мача по телевизията. За втори пореден мач почти сигурно на вратата ще застане Благой Макенджиев.

Централният бранител Апостол Попов пък се очаква да седне на резервната скамейка и да бъде заменен от Джузепе Акуаро. Костадин Стоянов се връща на терена след изтърпяно наказание. Той трябва да е сред титулярите, за да не губи игрова практика преди двубоя със Славия. Почивка няма да има за двамата бекове - Трифонов и Бандаловски. Очакванията са дебют като титуляр да направи опорният халф Петър Стоянов, който ще си партнира с Коста Янев в средата на терена. Четин Садула пък почти сигурно ще играе като ляво крило, а не на обичайната позиция отдясно. Там започва Александър Тонев.

Първи мач сред стартовите 11 ще запише и Станислав Костов, който ще действа непосредствено зад централния нападател Килиън Шеридън. Ирландецът още няма изигран мач за ЦСКА през пролетта. Очакванията са след почивката в игра да влязат още юношата на червените Томи Костадинов, който дълго време лекува травма, както и мил Гъргороб. Маркиньос също може да запише няколко минути при негативен развой на резултата.

Домакините от Локомотив също ще излязат без доста от титулярите си. Проблемите за сръбския треньор Саша Николич са най-вече в нападение. Трайно контузен е Базил де Карвальо, а Николас Раймонди още не е напълно възстановен. Защитникът Юнес Бенжелюн е наказан, а брат му Самир не е тренирал нормално цяла седмица. Младокът Илиян Марчев получи травма в мача на дубъла срещу Ботев в четвъртък и също е извън сметките за мача. Рангел Абушев се оплаква от болки в адукторите. За него ще се решава в последния момент.

Левски качва Академик на резултат

Макар че е краят на сезона u няма почти никакви шансове за титла, футболистите на Левски нямат намерение да спрат с успешната си серия от победи в последните няколко мача. Поради тази причина инструкциите на треньорския тандем в лицето на Георги Иванов и Ясен Петров са за разгром над Академик в днешния мач на стадион "Славия". За тази цел сините ще излязат с най-доброто, с което разполагат, никой от ключовите фигури в състава няма да почива.

Двубоят със студентите е шанс за Гара Дембеле да добави нови голове на сметката си, с които да прикове още повече интереса на чуждестранните отбори към него. Няма съмнение, че още от първата минута левскарите ще се впуснат в атака, за да решат мача до почивката. Такива бяха инструкциите и за дербито срещу Славия. Относно стартовия състав Гонзо и Ясен имат колебания само за един пост.

Защитата отново може да претърпи корекции. Централният бранител Йордан Милиев имаше проблеми на вчерашното занимание на отбора, поради което тренира на облекчен режим. Той обаче бе включен в групата, което е знак, че Милиев по-скоро ще попадне в стартовите 11 за мача. Все пак ако това не стане, мястото му в центъра на отбраната ще заеме Сержиньо Грийн, а като десен бек ще действа Стефан Станчев. През второто полувреме на мача в игра най-вероятно ще се появят Даниел Димов, Исмаил Иса u Сашо Александров. Извън групата на сините останаха нарочените за гонене Божидар Митрев и Матондо.

Берое не се отказва от място в евротурнирите

Поне 4000 зрители се чакат на стадиона в Стара Загора днес за последния домакински мач на Берое за сезона. Тимът на Илиан Илиев посреща Видима-Раковски.

„При победата с 2:0 над Черноморец в Бургас дадохме шансове на някои момчета, които или не са играли, или рядко влизаха през сезона - отбеляза помощник-треньорът Ивко Ганчев. - Няма да рискуваме с Владислав Ямуков, който има контузия. В оставащите два мача аут също е и Веселин Пенев, който получи жълт картон в Бургас и е наказан за 2 мача."

Гостите от Севлиево пък сами си усложниха положението с 2:2 срещу Миньор и сега ще трябва да гонят дивото срещу Берое. Наставникът на Видима-Раковски Димитър Тодоров няма да може да разчита на Николай Цветков. Известният като Демона полузащитник трябва да излежи санкция заради натрупани картони. Очаква се в стартовия състав да започне централният нападател Атанас Иванов, който влезе като резерва в мача с Миньор и вкара втория гол.

Черно море едва събра отбор за Миньор

Треньорът на Черно море Стефан Генов не успя да събере 18 здрави футболисти за гостуването на Миньор и моряците тръгнаха с едва 16 играчи за Перник. Четирима от тях са юноши на клуба. Генов остана с 12 здрави състезатели, от които двама вратари, и поради тази причина от старшата възраст бяха привикани Илиян Капитанов, Васил Тачев, Исмет Мурадов и Виктор Митев. Първите двама записаха игрови минути при успеха над Калиакра, а другите са абсолютни дебютанти.

Най-сериозни са проблемите на моряците в защита, където имат само двама бранители - Росен Колев и Танко Дяков. Първият дори не е напълно възстановен от контузия в бедрото, но ще излезе на инжекции. Отдясно и отляво пък ще играят съответно 20-годишният Янчо Андреев и две лета по-малкият Исмет Мурадов. Единствената добра новина за треньора на варненци е завръщането след изтърпяно наказание на Самуел Камазола, който ще си партнира в халфовата линия с Димитър Петков. Малко пред тях ще бъде капитанът Георги Илиев, а по двете крила ще нападат юношите Илиян Капитанов и Румен Николов, които ще имат за задача да помагат в атака на Георги Божилов.

Въпреки купищата проблеми треньорът на Черно море е оптимист. „Нямаше достатъчно бреме, за да възстановим контузените. Затова включих в състава млади момчета, които ще имат уникалната възможност да покажат какво могат. Ще гоним победата още от първия съдийски сигнал. Хвърляме се в атаки, пък каквото стане.

Домакините няма за какво да се борят и ще играят доста по-освободено от нас, но ние нямаме друга алтернатива освен трите точки. Познавам играта на перничани. Те разполагат с млад и борбен състав, който трудно се предава в домакинските мачове. Така че няма да ни е никак лесно да се поздравим с крайния успех", посочи Генов.

Кмет изпада, кмет остава

Два кметски отбора излизат днес в Каварна в битка за оцеляване. Калиакра на Цонко Цонев и Сливен на Данчо Лечков ще решат кой от двата ще остане в „А" група. При победа каварненци ще бъдат сигурни, че дори и на бараж няма да играят, а ще завършат под чертата преди последния си мач с Литекс в Ловеч. За сливналии вече остана само шансът да играят бараж за оставане. За целта обаче сега трябва да бият в Каварна, както и да спечелят последния си мач с Миньор на „Хаджи Димитър".

Двамата кметове поддържаха добри взаимоотношения до 2007 г., когато отборите им се оказаха претенденти за първите места в „Б" група. Страстите по оста Сливен - Каварна обаче се нажежиха, когато на стадион „Хаджи Димитър" през есента двата тима играха на кило кръв и метър кожа. Сливналии победиха с 1:0. В ответния двубой каварненци спечелиха драматично в последните минути.

Оттогава Цонев и Лечков не мелят брашно заедно. Освен това кметът на Каварна се явява един от отявлените критици на БФС и не си крие мнението за управляващите на „Иван Асен И. Лечков пък е вицепрезидент на централата и се дразни от това.

Монтана и Славия ще отбиват номера

В Монтана си обещаха да вземат трите точки срещу финалиста в турнира за Купата на България Славия, въпреки че няма за какво да играят. Това е последният ни домакински мач за този сезон. Трябва на всяка цена да спечелим, за да зарадваме фенове-те", заяви капитанът на монтанци Даниел Гаджев. Домакините нямат победа на собствен терен от 19 март. Когато се наложиха трудно над Берое с 2:1. В четирите срещи след това възпитаниците на треньора Атанас Джамбазки записаха равенства с Локомотив Пд (1:1), Видима (1:1) и Сливен (2:2) и паднаха от ЦСКА с (1:4).

Срещу родния си тим Джамбазки ще заложи на по-офанзивна игра, като най-вероятно ще пусне в атака Луис Едуардо и Венци Христов, подпомагани активно от Атанас Чипилов. Треньорът на Славия Емил Велев пък ще пусне напълно експериментален отбор, който ще бъде изпълнен предимно с юноши. Още след мача с Левски той обяви, че 14-те, играли срещу сините, може дори да не попаднат в групата за мача с Монтана, за да бъдат свежи за финала за купата с ЦСКА в сряда.

На вратата ще бъде Стефано Кунчев, а до Генев и Сечков в защитата ще действат Стоян Предев и Милен Желев. Определеният за най-голям талант в бялата школа Божидар Васев ще бъде вътрешен халф. Атаката пък ще бъде водена от Мартин Кушев и изкаралия три години в Рединг Радослав Василев.

Пирин търси точка срещу Черноморец

След спечелената точка срещу ЦСКА на всички в Пирин им стана широко около врата и треньорът Костадин Ангелов хвърли доста шеги на традиционната си пресконференция. На теория на Пирин му е необходима само точка, за да си гарантира минимум бараж. Но тимът може да оцелее в елита и с две поражения. „Получава се така, че ние сме в позицията на ЦСКА преди мача на червените с нас. Реално почти си свършихме задачата за спасение.

Въпреки това се надявам футболистите да не са се успокоили и да победят Черноморец. Запознат съм с играта на бургазлии и мога смело да кажа, че те са много силни навън. Срещу нас ще искат да затвърдят това впечатление. За да отидем на бараж, Видима трябва да спечели срещу Берое, а след това да бие и нас, което е трудно постижимо", посочи Ангелов. Той допълни, че след края на сезона ще преговаря с бъдещото ръководство на Пирин за оставането си в клуба.

В играта на Novsport.com "Прогнози" пък може да предвидите всеки един от гореизброените двубои, без да е необходимо да залагате абсолютно нищо, а в края на всеки месец да спечелите 500 лв.

Пиер Мбемба отиде в Израел

Бившият защитник на Академик (София) – Пиер Мбемба, вече е футболист на израелския Бней Сахнин, съобщиха от клуба

Ограничават шествията на агитките само в София

Решението на Столичната община не задължава и останалите общини в страната да възприемат този подход за превенция на вандализма на феновете

ЦСКА и Литекс фаворити за спечелването на титлата през новия сезон

Двата отбора с изравнени шансове, Левски трети

Изпълкома реши: Пирин не получи лиценз, засега „Б” група остава разделена на Източна и Западна (видео)

Изпълнителният комитет към БФС, проведе традиционното си заседание, на което бяха взети изключително важни решения за следващия сезон в родния футбол, предаде репортер на Novsport.com

Професионалните клубове и лигата се обединиха срещу произвола на Би Ти Ви (видео)

Всички клубове се обединиха срещу произвола, който се налага от bTV Media Group, касаещ удържането на третия транш (1,625 млн. лв.) по договора за телевизионните права.

ЦСКА завърши с победа сезона, Академик официално е в "Б" група

Станислав Костов с първи гол с червената фланелка

ЦСКА и Локо Сф може да изгърмят за евротурнирите

Левски и Миньор най-изрядни

Селимински: Оцеляването не беше загубена кауза

Изпълнителният директор на Академик заяви след загубата от ЦСКА, че отборът заслужено е отпаднал от елита, но оцеляването не е било загубена кауза

5 от 8 мача в "А" група с аудио на живо в Novsport.com!

Ще проследим обаче всяка една среща от последния кръг по традиция!