1. Novsport
  2. - "А" група
  3. Обявиха 5 подозрителни футболни срещи у нас, правят промени в закона след Нова година

Обявиха 5 подозрителни футболни срещи у нас, правят промени в закона след Нова година

80% от залозите в Европа тази година били незаконни

Обявиха 5 подозрителни футболни срещи у нас, правят промени в закона след Нова година
Комисията за етика и феърплей при БФС е работила по 5 сигнала, които са били подадени в централата във връзка със съмнения за черно тото. Подозрителни са били мачовете: Велбъжд – Рилски Спортист, Ботев (Пд) – Беласица, Локомотив (Пд) – Вихрен, Пирин – Ботев (Пд) и Спартак (Пл) – Белите орли. Тях ги обяви председателят на комисията Васил Василев по време на изслушването в парламента, на което присъстваха президентът на БФС Борислав Михайлов, членове на изпълкома, ПФЛ, МФВС, ГДБОП, прокуратурата и Комисията по образованието, науката и въпросите на младежта и спорта, която организира сбирката.
 

За последните три вече не се води разследване, стана ясно на изслушването.

Сигналът за първия мач е бил подаден от вече покойния президент на Рилски спортист Юри Галев за това, че съдията Ивайло Стоянов бил получил подкуп, за да манипулира резултата от двубоя. Образувано е досъдебно производство от Окръжната прокуратура. 

Вторият сигнал - за мача Ботев Пд - Беласица, е бил подаден от заложната къща Sportingbet.com.  

В момента не се води разследване от областните органи за срещите Локомотив Пд - Вихрен и Пирин - Ботев Пд

От телевизия Канал 3 са изпратили сигнал за двубоя между градските съперници Спартак Пл и Белите орли. Ген. Василев обаче обяви, че ОДП Плевен е отказала да образува производство, защото липсвали елементите на престъпленията. Президентите на двата клуба са били привикани в миналото, но отрекли предходните си изявления с мотива, че се били объркали и били нервни. 

Не е ясно дали въпросните сигнали съвпадат с дошлите от УЕФА писма - 8 на брой - по същата линия. 

Председателят на Комисията по образованието, науката и въпросите на младежта и спорта Огнян Стоичков обяви, че при закрити врата за 15 минути в края на срещата ще бъдат изнесени конкретни факти от разследващите органи. Против това се обяви зам.-председателят на ДПС Лютви Местан, който каза, че всичко трябва да бъде прозрачно. Накрая Стоичков се съгласи, изрязавайки своето недоумение от това осемте сигнала от УЕФА да бъдат държани в тайна.

 
По-късно в понеделник пък информацията щяла да бъде качена и на сайта на парламентарната комисия, по думите на Стоичков.

Идеята е всички органи след тази среща в едномесечен срок да представят в писмен вид предложенията си, след това да се сформира работна среща за оформяне на изменения в закона, който в момента не позволява да се търси наказателна отговорност за черно тото. Законодателят трябва да определи дали такива случаи могат да се определят като тежко финансово престъпление, за да има конкретни санкции, каза Стоичков. Кой орган в България ще установи симулативна игра, за да се сезира съответният орган? От юни 2010 препращат към състави, които ги няма в дисциплинарния правилник, добави той. 

Стоичков призова Дисциплинарната комисия към БФС да използва докладите от длъжностните лица след провеждането на мачовете от "А" група. 

Впоследствие се разбра, че до 17 декември всички органи трябва да предоставят становищата си за законодателна уредба в парламентарната комисия. След като бъдат разгледани, ще се създаде работна група след Нова година, за да бъдат осъществени необходимите промени. "Една от идеята ни е всички интернет букмейкъри първо да дават информация, като мониторинг да минава през български сървъри", каза Огнян Стоичков.

Президентът на БФС Борислав Михайлов повтори, че сигналите от УЕФА са само за съмнения, без да има доказателства. Ето какво заяви той: "Държа да подчертая, че БФС не е най-корупционната среда. В последните две години създадохме нова комисия, която в се опитва да противодейства на тези мачове. Има осем писма от УЕФА със съмнения за уговаряне на резултата, който се следи единствено по паричния поток. Тези сигнали са дошли извън България. Това са само съмнения, а няма доказателства. Има сигнали за съмнения, но само и единствено съмнения. При доказване може да извадим отбор от групата, да прекратим правата на президент..." 

Председателят на новата комисия в БФС (от юни т.г.) Васил Василев съобщи, че тя наброява 7 души. "Съставът е доста качествен. Създаването на тази комисия не е обществена. БФС не получава никакви възнаграждения, всичко е на обществени начала. Провеждаме разследване. Ако счетем, че има евентуален елемент на престъпление, ние изпращаме на прокуратурата сигнал. Досега сме направили две писма", заяви той. 

По време на изслушването стана ясно още, че през тази година са установени залози в Европа, наброяващи 9,7 млрд. евро, от които 80% незаконни.

В заключение Лютви Местан заяви: Нашето заседание успя, защото стана ясно, че по отношение на този вид нови престъпления има бели петна в закона ни. Проблемът не е в нелегалния хазарт, а в бялото тото, зад което стои черният елемент. Ясно е, че има необходимост от допълнителен кодекс, както БФС искрено настоява за промени наказателния кодекс." 
 

Председателят на Комисията по хазарт Калоян Кръстев обяви, че се работи по нов проект, включително и по предложение за промяна на Наказателния кодекс. „Предвидени са по-големи санкции относно залози на уговорени мачове”, заяви той. „Извършваме проверки, включително с ГДБОП, като вече нашата комисия се е самосезирала и проверява всеки един получен сигнал, включително за уговорени резултати от футболни мачове. В повечето случаи става дума за такива по интернет, а нямаме нормативна уредба за такива по интернет. Има празнота в закона за хазарта, която трябва да бъде запълнена. Вече сме направили административно-наказателни действия, които са обжалвани от организаторите на хазартни игри без разрешения. Тук става дума за букмейкъри, посредници във връзка с футболни мачове”, добави той.