2. Мондиал 2014
  3. Франция би Швейцария в луд мач със 7 гола и вече мисли за 1/8-финалите (ВИДЕО+СНИМКИ)

"Петлите" влязоха в "клуб 100" след 5:2 над "кръстоносците"

Франция на практика се класира за 1/8-финалите на Мондиал 2014, след като разби с 5:2 състава на Швейцария в най-резултатния мач от първенството до момента, който бе и пряк сблъсък за лидерската позиция в Група Е.

„Петлите” надвиха с класическото 3:0 тима на Хондурас в дебютния си двубой на световните финали, а на „Арена Фонте Нова” направиха на пух и прах „кръстоносците”, осигурявайки си място във фазата на директните елиминации.

Карим Бензема се отчете с едно попадение и две асистенции. Така той вече е сред лидерите в ранглистата на голмайсторите, макар че през първото полувреме пропусна дузпа, а в самия край на мача негов гол не бе зачетен.

Първият удар към една от двете врати бе дело именно на Карим Бензема, който в шестата минута стреля от границата  на наказателното поле, но прати топката в аут.

Малко след това Вон Берген получи неприятен удар в лицето и бе заменен принудително, а в 15-ата минута Оливие Жиру опита да изведе Бензема с прострелно центриране, но не сполучи.

След последвалия корнер обаче именно Оливие Жиру откри резултата, след като се извиси над всички и с глава успя да прати топката в мрежата на Беналио – 1:0.

Голът в 17-ата минута бе под номер 100 за Франция на световни футболни финали и с това си постижение „петлите” се наредиха до отборите на Бразилия, Германия, Италия и Аржентина, преминали границата от 100 попадения.

Веднага след изпълнението на центъра пък Валон Бехрами сгреши при паса и подаде към Бензема, който изведе Блейс Матюди и последният от малък ъгъл преодоля лошо пласирания вратар на „кръстоносците” – 2:0.

Между двете попадения имаше точно 66 секунди.

В 27-ата минута Гранит Шака вкара за „кръстоносците”, но голът му бе отменен заради засада, а веднага след това диагонален шут на Джердан Шакири бе с мъка избит от Юго Лорис.

Минута след изтичането на първия половин час игра обаче Йоан Джуру напълно излишно фаулира Бензема в наказателното поле, защото топката излизаше от терена. Холандският рефер Бьорн Куперс бе непоколебим и посочи бялата точка. Дузпата на Бензема в 32-ата минута бе спасена от вратаря на Швейцария, а след добавката на Йоан Кабай топката срещна напречната греда.

Въпреки всичко, момчетата на Дидие Дешан не спряха да атакуват и стигнаха до класически аванс още преди почивката. Пет минути преди края на първото полувреме Франция осъществи една блестяща контраатака след корнер на Швейцария, която бе започната от Рафаел Варан. Той подаде към Оливие Жиру, а последният напредна по левия фланг и пусна топката към непокрития на далечната греда Матьо Валбуена, който без проблеми вкара за 3:0.

При този резултат дойде и почивката, а през паузата Отмар Хитцфелд замени неубедителния Нехрами с Джемали и това коренно промени представянето на Швейцария.

„Кръстоносците” заиграха много силно и успяха да натикат „петлите” в собствената им половина, но не успяха да се възползват от ситуацията.

Дешан отговори в 63-ата минута, когато пусна в игра Пол Погба на мястото на Жиру и халфът на Ювентус показа класата си почти веднага.

В 67-ата минута той подаде елегантно към Бензема, а резервата Филип Сендерос неразчете действията си и топката стигна до голмайстора на „петлите”. Той пък с атрактивно изпълнение от воле я прати между краката на швейцарския страж и тя спря в мрежата му – 4:0.

Внушителният аванс на Франция бе увеличен в 73-ата минута, когато Бензема подаде към Моуса Сисоко и халфът на Нюкасъл с диагонален шут реализира за 5:0.

След това „петлите” намалиха оборотите, а Швейцария се възползва от това. В 81-ата минута резервата Блерим Джемали вкара почетен гол за своите от далечен пряк-свободен удар - 1:5.

Крайният резултат бе оформен с най-красивото попадение в срещата. Това се случи в 87-ата минута, когато Инлер изведе с прехвърлящ пас Гранит Джака и той от движение, с удар от воле, не остави шансове на Лорис – 2:5.

В секундата, в която прозвуча последния съдийски сигнал пък Карим Бензема вкара красиво попадение от движение, но то не бе зачетено, защото реферът вече бе надул свирката си веднъж.

Така Франция събра пълен актив от 6 точки след първите си два мача, а Швейцария остана с 3 в своя актив.

В последната си среща от групата „петлите” играят срещу Еквадор, а „кръстоносците” ще спорят с аутсайдера Хондурас.

Суарес не получи повиквателна за контролите на Уругвай с Корея и Япония

Нападателят на Барселона Луис Суарес не получи повиквателна за приятелските мачове на националния отбор на Уругвай срещу Южна Корея и Япония, които са насрочени за септември.