Колко струва "А" група? На хартия цената е около 264 млн. лв. Само че клубовете ни са като гробница на пазара за недвижими имоти - има ги, ама никой не ги иска. Цената на "А" група се определя по няколко показателя. Единият е общата пазарна стойност на всички футболисти, които играят в 16-те отбора. Към тях се добавя капиталът на 12-те клуба, които са търговски дружества. Плюс договора за телевизионни права, който все още е за 50 млн. лв.
Футболисти за 166,7 млн. лв.
Ако се вярва на германския сайт Transfermarkt.de, в "А" група в момента са събрани футболисти на обща стойност 166,7 млн. лв. (85,275 млн. евро). Само че няма къде да ги продадеш. Германците претендират за точност на оценяването по специална методология, базирана на пазарните принципи. Така се оказва, че в "А" група хем има футболисти за толкова пари, хем няма пазар да се изкара нещо от тях. Сигурно струват нещо, ама цял живот ще си ги носят на гръб. И ще продават някой веднъж на няколко години.
Капиталисти губят като бесни
Клубовете в "А" група имат общ уставен капитал от 47,75 млн. лв. Но точно тези с най-високия капитал губят като бесни. Уж големи капиталисти, ама не могат да си направят сметката. Черноморец например има акции за 25 млн. лв., отделно е апортът на спортния комплекс в кв. "Акациите" за същата сума. На последното събрание на акционерите се реши да пристъпят към изваждането на стадиона от капитала. Но пак остават акции за 25 млн. Само че за миналата година Черноморец е отчел счетоводна загуба от 10,78 млн. лв. Това безразборно харчене е една от причините "Петрол холдинг" да спре парите, а Балъков да си замине.
Същата история е и в ЦСКА. Капиталът на клуба е 6,5 млн. лв. За миналата година от Армията декларираха загуба в размер на над 11 млн. лв. Отделно тънат в борчове, на които и Симеон Дянков не може да им хване сметката. Черно море е с 5 млн. лв. капитал и над 3 млн. лв. загуба според последния счетоводен отчет, публикуван в търговския регистър.
Славия е най-скъпият клуб
В цялата "А" група има само един клуб, който реално разполага със значителна собственост и се управлява по пазарни принципи. Това е Славия, който си има собствен стадион с прилежащите площи. Уставният капитал на клуба е 9,65 млн.лв. От тях 34% са апортна вноска на общината, което е и блокираща квота в дружеството. Апортът е на стойност 3,23 млн. лв. Славия, единствен от клубовете с висок капитал, не е губещо дружество. За президента Венци Стефанов се знае, че като удари калема в края на годината, не трябва да е на минус. Венци и Славия са инвестирали в стадиона и помощните игрища над 50 млн. лв.
Литекс има стадион
Някои клубове нямат стадион, други ползват общинските, трети чакат на концесия, четвърти я получиха, ама не правят нищо. Само Литекс обаче е клубът в "А" група, който хем има концесия, хем стадионът му е в нормите на УЕФА. Това лято Гриша Ганчев хвърли 7 млн. лв., направи нови сектори, всичките покрити с козирка. Левски е другият клуб, който има стадион в нормите за Лига Европа. Ползва го безплатно, но за последните 10 години за поддръжката е хвърлил повече от 15 млн. лв. Само че Герена вече е овехтял, а трибуните си променят наклона заради свлачището отдолу. Въпрос на време е сектор "В" да се изсипе към игрището. Третият стадион по изискванията на УЕФА е "Лазур" в Бургас, той принадлежи на холдинга "Петрол".
Парите от тв права - има ги, ама докога?
Друг актив на "А" група е договорът за телевизионните права. Сделката е най-едрата, извършвана някога във футбола ни. Договорът е за общо 50 млн. лв. за периода 2008 - 2013 г. Само че и там не е ясно докога ще идват пари. Вече се чува, че през пролетта футболни хора и телевизионери сядат на масата за преговори, за да режат парите. Ако въобще има какво да се реже.
Това е то "А" група. Де факто струва 264 млн. лв. Фактически от лятото може да няма и пукнат лев.