Илия Ангелов е човекът, които създаде АМФЛ, която към днешна дата събира на едно място хиляди ентусиасти, които обичат фубола. Твърди се, че сред аматьорите има много по-добри от тези, които играят в Първа професионална лига с екипите на Левски, ЦСКА, Славия, Ботев (Пловдив), но това е друга тема. "Меридиан мач" потърси Илия Ангелов, за да разбере как той успя да създаде този феномен АМФЛ. Място, в което всеки може да си има футболен отбор, в което всеки може да бъде звезда. Оказа се, че всичко е започнало от една забрана и продължило с обща работа в Чехия.
- Г-н Ангелов от колко години съществува АМФЛ и как се роди идеята за нея?
- Догодина през септември месец ще се навършат 10 години, откакто е създадена. Аз си имах отбор и още си го имам - Ферион. Той прерасна в академия. Идеята беше този отбор да участва във форумната лига, но по някакви стечения на обстоятелствата два пъти не ни приеха. Трябваше, за да ни пуснат играчите, да имат определен брой мнения в даден форум. Тези от моя отбор нямаха. Играехме контроли с всички отбори от форумлигата, но така и не ни пуснаха в нея. Затова реших да направя първенство, в който да участваме. А по това време нямаше все още толкова много турнири в София, както сега. За да стартира новата лига обаче, ни трябваше капитал, какъвто нямах. Затова заминах за една година в Чехия. Бях общ работник там, за да мога да изкарам парите и да почне турнира. След като се прибрах, ако трябва да съм честен... и до ден днешен не мога да разбера как се случиха нещата, как се събраха отборите.
- Как започна всичко?
- Как започна всичко?
- Първоначално започнаха 13 отбора. Винаги сме играли тук - в Слатина. Спомням си, че в АМФЛ тогава се включиха 5 отбора, които не бяха допуснати до участие във форумлигата. Де факто с отборите, които бях намерил аз, плюс неодобрени 5 от форумлигата направихме първенство и стартирахме нашия турнир. Сега през април ще станат 10 години от основаването на моя отбор - Ферион. Имам едно ядро от десетина човека, които бяха и тогава и все още играят в него.
- С всичко организационно ли се занимаваш ти?
- С всичко организационно ли се занимаваш ти?
- Занимавам се с цялата организация на всички първенства - генерален администра тор съм. Имам си момче което е програмист и се занимава със сайтовете Програми пише, статистиката, някакви „левъли" качва. Много харесва компютърните игри, а там като играеш вдигаш нива и хората се запалват. Затова повечето играчи в лигата имат 6-ти, 7-и ранг - от миналата година е така. Та общо взето той прави такива неща, които са много зарибяващи. Въобще една от най-важните ни идеи още при създаването на турнира е да се води детайлна статистика. Никъде по турнирите в София не се водеше такава. Кой е играл, кой е вкарал. При нас това го има още от началото. На всички играчи участвали в нашите първенства им се пази детайлна статистика от първия до последния мач. Има такива, които играят без прекъсване от първия сезон. Всичко им се пази - кое ниво са, какви награди са печелили.
- Какви други неща следите?
Мениджърите на отборите също имат ранглиста и се състезават помежду си. Всеки мениджър или представител на отбора след края на мача получава точки за присъствие (дали е бил на мача), екипировка (дали всички в отбора му си имат екипи и дали целият отбор е с еднакви екипи), феърплей (в зависимост от това какво е било поведението му). Отделно имаме ранглиста на играчите. Ето например бившият футболист на Левски, ЦСКА, Локо (Сф) Бойко Величков е първи. Сега отварям и виждам, че той има 16 индивидуални награди, но сега е контузен и от много време не е играл. Иначе е част от отбора на Грийнспорт. Играчите са подредени по ранг. За много неща те получават точки. Когато получиш индивидуална награда тя ти дава 500 точки в ранглистата и директно те изстрелва една позиция напред. Статистиката също си седи цялата от 10 години насам, а не се прави сезон за сезон. Едно момче от нашия отбор Цеката -има най-много мачове в историята на АМФЛ като играч - 252 мача, 299 гола и 171 асистенции . Всичко това му се натрупва и му се получават индексите. Отделно имаме ранкиране на отборите, което е от поминалата година. То се прави по градове. Всеки отбор си има коефициент, който зависи от представянето му. Тези работи ми ги изчислява едно момче, което е „болен мозък" по тази тема- Венцислав Иванов (смее се). Той с това и си се занимава по принцип. Прави сайтове на най-различни фирми. Но за да се справи човек с тази работа, тук в лигата трябва да е запален по футбола. Преди направихме сайт и една фирма ни „запали" с 15000 лева. Просто изгоряхме. Взеха ги, теглих кредит, защото аз не съм някакъв милионер. Взех кредита, за да дам пари да ни направят сайта. Казаха, че ще струва 15000 лева, което за мен беше абсолютно нереално. Нашият сега струва 50000 и нагоре. Но те казаха „за 15000 ще го направим" и на третия месец казаха „отказваме се".
- В крайна сметка, колко отбори има в АМФЛ сега?
- В крайна сметка, колко отбори има в АМФЛ сега?
- В момента отборите в София са 106. Общо в България мисля, че са над 230 или 240. Старая се всяка година някой нов град да вкарваме, но е трудно защото хората в провинцията не са свикнали да спазват правила.