Докато спортният министър Радостин Василев си играе на каубои и се занимава с това как да уязви една или друга спортна федерация, до Олимпийските игри в Париж вече остават само две години и няколко месеца. Скоро започват различни квалификации, задават се големи първенства. Българският спорт е оставен без пари, а ММС се държи с най-големите ни спортни звезди като мащеха със заварени деца. Държавата е тотално абдикирала от спорта и вече четвърти месец липсва финансиране на федерациите от страна на ММС.
Две олимпийски шампионки вече намериха сила в себе си, за да изрекат това, което знаят всички. Но недоволството расте и както изглежда лавината скоро ще помете зализания министър на спорта. "Вече четвърти месец ние сме без бюджет. Това леко изнервя ситуацията. Изнервя ни и нас самите. Вкарва се едно притеснение, защото наближава най-важното състезание в края на май, а подготовката не върви както трябва. Това лично ме притеснява. Искам просто да имам нормалните условия, за да си проведа подготовката по най-добрия начин.“ Това заяви каратистката Ивет Горанова, която на Олимпиадата в Токио донесе за България първо злато от 2008 година.
"Караме на мускули и заеми", отсече шефката на биатлона Екатерина Дафовска, единствената българка със злато от зимни олимпийски игри. С тези си думи Дафовска си навлече проверка от Радостин Василев и ултиматум да върне близо 100 000 лева на министерството. Единият от доводите - дали се пари за младежкото световното първенство в Солт Лейк Сити. Не било в договора. Все едно става въпрос за селската спартакиада по времето на социализма. Медалите от шампионата не важат, те са извън контрактите на държавата. Световно нахалство, да се ходи на първенство на планетата! Защо не си седяха в България, за да аплодират новата прическа на министъра!
Действащият спортен министър Радостин Василев, известен с прякора Руди Гела, създава световни прецеденти в спорта. Да държиш 4 месеца федерациите без пари, спортистите и треньорите да се чудят какво да правят, за да поддържат някакво ниво, постоянно да падат от календара състезания в отделните спортове – това си е рекорд, коментират от Спортната палата. Федерациите са притеснени, тъй като явно хоризонтът не сегашното правителство ще се окаже доста кратък и нищо чудно следващият министър да вземе пример от „промяната“ и отново да не получат финансирането си. А времето изтича.
Изненадващо е, че от повечето федерации, ръководени от уж големи мъже и бойци с топки, единствените смели се оказаха шефовете в джудото, които чистосърдечно си признаха, че не са плащали заплати от декември, за да се справят с европейското си първенство в София. Мълчат всички останали. Бокс, борба, волейбол, баскетбол.
Липсата на финансиране на федерациите в средата на април е още по-странно и необяснимо на фона на рекордния бюджет, с който разполага в момента ММС. Радостин Василев управлява 123 553 900 лева, което е с 27% повече спрямо 2021 година. От тях 73 138 500 лева са за спортните федерации, а в същото време треньори, спортисти и служители буквално мизерстват… Да, бюджетът на държавата бе приет със закъснение и вече за нищо не става, но в касата на Гела влязоха по 1/12 от миналогодишния бюджет. Без да се харчат.
За "зализаното министърче", както го нарича Венци Стефанов, в момента е абсолютен приоритет да намери начин да инсталира Димитър Бербатов за шеф на БФС. Тази заповед е дошла от най-високото за него ниво. Прави го и заради близкия си приятел Георги Градев и ненависта си към Борислав Михайлов.
Наши източници твърдят, че точно преди т.нар. конгрес на 18 март в НДК Бербатов е прекарал цял следобед в министерския кабинет на третия етаж в ММС. За всички е ясно защо Василев се появи в зала 3 на НДК - за да провери лично организацията. Но много бързо се изниза. Ако се провеждаше истински конгрес, той щеше да има покана от страна на БФС. Като всеки нормален министър до момента. ФИФА и УЕФА съвсем очаквано изразиха притесненията си от ситуацията.
За месеците в Спортната палата Радостин Василев се видя с повече футболни деятели, отколкото с шефове на федерации. Не приема никого. Но намери време да речем за руския олигарх Умар Кремльов, заради който боксът най-вероятно ще излети от олимпийската програма. А в момента е един от санкционираните от ЕС.
А как се управляваше спорта до преди година? Договорите за финансиране на всички федерации се сключваха до края на януари, а те можеха да разполагат с парите си още в самото начало на годината. А резултатът се видя с медалите на Олимпийските игри в Токио. Където нашите спортисти се наредиха в Топ 30 в света и отчетоха най-успешното си представяне на този форум от Сидни 2000 насам…
„Въпреки че имаше високи изисквания при Кралев федерациите имаха необходимата сигурност и можеха напълно спокойно да планират тренировъчния процес и календара си за предстоящата година“, коментират в Спортната палата. И обещават скоро да се появят публично, за да потърсят правата си.
До тогава - пари няма, няма и спорт… А влакът за Париж вече потегли. Да не се окаже, че докато се кумим, сме изпуснали и влака, и медалите.