3. Борусия (М) изпусна Кьолн във вестфалското дерби

Борусия (М) изпусна Кьолн във вестфалското дерби

76-ото вестфалско дерби не излъчи победител за 15-и път в историята си - 1:1

76-ото вестфалско дерби между Кьолн и Борусия Мьонхенгладбах не излъчи победител за 15-и път в историята си. Въпреки че Кьолн е най-удобният съперник на „малката” Борусия в Бундеслигата, „козлите” успяха да заличат гола пасив и да достигнат до равенството в домакинския си двубой на старта на 27-я кръг в Германия. Борусия поведе с гол на Марко Ройс в 55-ата минута. Португалецът Маниш оформи крайното 1:1 в 79-ата. Кьолн не е печелил срещу Борусия през последните години, а също така разполага и с една от най-слабите статистики срещу днешния си опонент, който е печелил цели 20 срещи като гост на „Райн Енерги Щадион”.

Продукцията на двата тима през първото полувреме не бе с особено високо качество. Съставите бяха заложили на сигурността и това не доведе го голям брой опасни положения пред която и да е от вратите. В рамките на първите 45 минути Кьолн стоеше като по-активния състав, докато Борусия разчиташе главно на контраатаки. В 35-ата любимецът на местната публика Лукас Подолски успя да вкара топката във вратата на Логан Бейли, но реферът Феликс Брих не зачете попадението. Според съдията Полди е извършил нарушение срещу Тобиас Левелс.
След почивката „малката” Борусия показа далеч повече инициатива и започна да задържа топката в свое владение за по-дълго време. Поредната контра на тима от Мьонхенгладбах даде резултат и гостите поведоха с 1:0 в 55-ата минута. Поддържащият нападател Марко Ройс изработи собственоръчно преднината за своя тим. Ройс пое топката в своята половина и напредна през средата на терена. Достигнал на около 20 метра от вратата на Мондрагон нападателят шутира топката в долния ляв ъгъл и не остави шансове на турския страж.

Голът вдигна темпото на игра и двата тима заиграха по-открито и активно. За 12-и път през сезона Кьолн се бе озовал в ролята на догонващ, като в само един случай момчетата на Звонимир Солдо бяха успявали да измъкнат нещо. „Козлите все пак достигнаха до изравнително попадение, като негов автор стана португалският халф Маниш. Зоран Тошич намери Маниш с къс пас от ъглов удар, португалецът се задържа в наказателното поле, откъдето стреля силно в близкия ъгъл за 1:1. В последните минути Миливое Новакович на няколко пъти направи опит да прониже вратата на Борусия, но до решаващ гол не се стигна.

След срещата си от 27-я кръг в лигата Борусия и Кьолн остават съответно на 12-а и 13-а позиции с по 31 и 28 точки.