3. Дания свали Германия от европейския трон при жените

Дания свали Германия от европейския трон при жените

"Червения динамит" поднесе голямата сензация на Европейското за ени

Отборът на Дания поднесе най-голямата сензация на европейското първенство по футбол за жени, след като в мач от четвъртфиналите победи Германия с 2:1. Германките печелеха всяко от последните шест първенства от 1995 година насам и за пръв път от 1987 година Бундестимът няма да бъде сред четирите най-добри отбора на Стария континент.

Срещата започна по възможно най-добрия начин за считания за фаворит германски отбор с гол Изабел Кершовски още в тратата минута. Бранителката на Германия пробва далечен удар, който бе в обсега на вратарката на Дания Стина Петерсен, която обаче се намеси много лошо и топката попадна във вратата и. Попадението обаче не смути скандинавките и те заиграха по-добре, но до почивката така и не успяха да застрашат сериозно вратата на Алмут Шулт. В 48-мата минута обаче Дания стигна до изравнително попадение. Стине Ларсен напредна по дясното крило и центрира в наказателното поле, където нападателката на Дания Надя Надим бе най-съобразителна и с глава реализира за 1:1.

"Червеният динамит" пропусна още няколко добри шанса за гол, преди в 83-тата минута Тереза Нилсен да реализира историческия гол, пратил германския отбор у дома по-рано от очакваното. Фредерике Тогерсен проби отдясно и центрира към непокритата Нилсен, която с глава донесе успеха на датчанките. В полуфиналите Дания ще играе с победителя от срещата между Австрия и Испания, докато в другия полуфинал домакинът Холандия очаква някой измежду Англия и Франция. От шестте тима, останали в надпреварата, нито един досега не е ставал европейски шампион.