3. Борусия (Дортмунд) задълбочи кризата в Байерн (видео)

Борусия (Дортмунд) задълбочи кризата в Байерн (видео)

Баварския колос пада с 0:2 от рурския тим

Борусия (Дортмунд) победи и Байерн (Мюнхен) в борбата си за челните места в класирането, с което постигна шести пореден успех от седем кръга. "Жълто-черните" се наложиха с 2:0 пред 80 000 зрители на своя стадион "Сигнал Идуна Парк" и с 18 точки заемат второто място, само на три от лидера Майнц 05. Баварците пък записаха трета загуба за този сезон и са 13-и в подреждането.

Треньорът на Байерн Луис ван Гаал реши да заложи на две нови лице в стартовата единадесеторка и в атака вместо Мирослав Клозе предимство получи Марио Гомес, а в защита Едсон Браафхайд попадна между титулярите за първи път през този сезон. За Борусия (Дортмунд) от сметките отпаднаха Патрик Овомойела и Марио Гьотце, които бяха заменени от Лукаш Пишчек и Якуб Блашчиковски.

Гостите от Мюнхен започнаха по-активно мача, с много владеене на топката, но без опасни положения в първите минути. В 7-ата минута Гомес се озова сам пред вратата на Роман Вайденфелер след центриране на Холгер Бадщубер, но освен че беше в засада, стреля встрани.

В 13-ата минута "жълто-черните" организираха първата си по-опасна атака, но при последния пас Лукас Бариос също се оказа зад защитата.

Отново Гомес беше в центъра на събитията в 26-ата минута, когато подаване на Марк ван Бомел го изведе чудесно в наказателното поле, той се опита да се измъкне от Невен Суботич, но защитникът все пак успя да изчисти.

Дортмундци опитаха нова атака в 37-ата минута и след хубава комбинация между Бендер и Гроскройтц топката стигна до Марсел Шмелцер, но неговият изстрел излезе в аут.

Четири минути преди края на първото полувреме Гомес можеше да даде предимство на баварците, но с малко късмет Вайденфелер отклони топката над напречната греда.

Втората част започна с неразбирателство в лагера на мюнхенци, когато Филип Лаам изчисти топката в корнер пред Ханс-Йорг Бут и стражът не спести нищо на нисичкия защитник.

А в 52-ата минута с първия си точен удар във вратата от началото на мача домакините излязоха напред в резултата. След хвърляне от тъч на Шмелцер Свен Бендер изпревари Гомес за топката, която стигна до Бариос и от 15 метра той стреля. Коженото кълбо се отклони в Бадщубер и стана неспасяемо за Бут.

Само осем минути по-късно дортмундци нанесоха втория си удар и показаха стопроцентова ефективност при положенията си. След игра с ръка на Мартин Демикелис Нури Сахин се нагърби с изпълнението на прекия свободен удар и с изключително изпълнение прати топката в горния десен ъгъл за 2:0.

След попадението възпитаниците на Юрген Клоп продължиха да мъчат защитата на Байерн и първо удар на Бариос от 20 метра нацели лявата греда на Бут, а при добавката Блашчиковски прати топката високо с глава.

В 76-ата минута Байерн можеше да намали резултата, но при изпълнение на Бадщубер от пряк свободен удар отклонената от стената топка мина на сантиметри от вратата.

Две минути преди края след хубава комбинация между Гомес и Олич последният можеше да вкара поне почетно попадение за гостите в опразнената от Вайденфелер врата, но Пишчек успя да избие в последния мом