3. Байер и Байерн оставиха борбата за титлата широко отворена

Байер и Байерн оставиха борбата за титлата широко отворена

Фирменият клуб и баварците се разотидоха с 1:1 на "БайАрена"

Байер Леверкузен и Байерн Мюнхен не излъчиха победител в дербито на 30-я кръг в немската Бундеслига. Паритетът в резултата 1:1 бе достигнат след точно изпълнена дузпа на Ариен Робен в 51-ата минута и гол на Артуро Видал в 59-ата минута, който се разписа след пропуск в отбраната на Байерн. С равенството по-доволен трябва да бъде съставът на гостите, който на два пъти трябваше да разчита на помощ от страничните стълбове зад Ханс Йорг Бут.

Първото полувреме бе белязано с тактическо надиграване и страха от допускане на критични грешки. Байерн започна по-успешно и първи достигна до опасно положение пред вратата на Рене Адлер. Нападателят на баварците Марио Гомес напредна в противниковата половина, а след това и в наказателното поле на Байер. Националът стреля опасно към далечната греда, а топката закачи страничната греда.

Постепенно „аспирините” успяха да изравнят играта и все повече и повече успяваше да притиска съперника си. В 32-ата Ерен Дердийок надскочи защитата на Байерн и стреля с глава към далечния ъгъл на Йорг Бут. Вратарят трябваше да се протегне максимално за да отрази удара на швейцареца. В 38-ата Транкило Барнета изпусна най-чистото положение до този момент. Тони Кроос успя да финтира Ван Бомел и незабавно подаде в предни позиции, където Бадщубер просто изгледа топката и остави Барнета да овладее и да стреля. Полузащитникът шутира с десния крак, но кълбото срещна страничната греда и излезе в аут – късмет за баварците.

След паузата фортуна отново проработи в полза на гостуващия състав. В 50-ата минута Франк Рибери се опита да се пребори с Гонсало Кастро, но бе съборен на тревата. Реферът Кнут Кирхер посочи към бялата точка, а зад топката застана не кой да е, а Ариен Робен. Героят на Байерн стреля в силно в левия ъгъл, докато Адлер предпочете лявата половина на вратата си. Топката влетя безпроблемно в мрежата на Байер за 1:0 и 11-я гол на Робен от началото на сезона.

Невероятният късмет на баварците сработи отново в 57-ата минута, когато Филип Лам неутрализира крайно комична ситуация и потенциален гол за Байер. Кийслинг се хвърли геройски с глава напред и засече топката, която полетя към страничната греда на гостите. От страничния стълб кълбото намери пътя си към гърба на Йорг Бут, а оттам и към опразнената врата. Защитникът Лам обаче с навременната си намеса успя да избие топката моменти преди тя да пресече гол линията.

Неизбежното обаче се случи секунди по-късно. Артуро Видал възстанови равенството в срещата. Тони Кроос изпълни пряк свободен удар от 30 метра. Кийслинг не успя да достигне кълбото, но Видал бе точен при добавката и не остави шансове на Бут – 1:1. Байерн продължи да действа под късметлийската си опека, която изигра решаваща роля в 77-ата минута. Лам направи опит да изчисти, но кълбото нацели главата на Бадщубер. Кроос се добра до топката и моментално стреля от седем метра дистанция, но ударът му прелетя над вратата. В последните минути и двата клуба се впуснаха в търсене на решителен гол. Ерен Дердийок можеше да реши срещата в 90-ата минута, когато Демикелис сбърка фрапантно при опит да върне топката към вратаря си. Дердийок се впусна подир кълбото, но Йорг Бут предвидливо напусна вратата си и успя да избие от краката на швейцареца.

Паритетът в дербито на 30-я кръг остави борбата за титлата широко отворена. Въпреки поражението си от Хановер Шалке все още има шанс да изпревари баварците в битката за първото място. Байерн е лидер с 60 точки, „миньорите” имат 58. Леверкузен, с 54 т., запазва всички шансове за класиране в Шампионската лига.

Байер Леверкузен – Байерн Мюнхен 1:1
0:1 Робен 51’ (д)
1:1 Видал 59’

За Байер: Адлер, Кадлеч, Райнарцт, Фридрих, Кастро (Сарпай – 52’), Кроос, Видал, Бендер, Барнета, Кийслинг, Дердийок;

Наставник: Юп Хайнкес;

За Байерн: Йорг Бут, Лам, Ван Буйтен, Демикелис, Бадщубер, Робен, Ван Бомел (Пранич – 83’), Швайщайгер, Рибери, Гомес (Козе – 80’), Олич (Мюлер – 57’);

Наставник: Луис Ван Гаал;

Стадион: „БайАрена” – 30 200 посетители;
На Острова: Сити ще се размине с тежките наказания

Сензационен обрат в делото срещу шампионите за 115 нарушения на финансовия феърплей

Мота: Офанзивната фаза не е един играч, а целият отбор

„Преживях толкова много хубави моменти в Дженоа"

Пеп за Родри: Претърпя операция, сезонът за него приключи

„Той ще е готов за следващата кампания“, заяви Гуардиола

Флик: Хубаво е да си треньор на Барселона

Специалистът се наслаждава на първите си месеци в Каталуния

Алонсо преди Байерн: Готови сме за "пълна газ"

Треньорът на Леверкузен е обнадежден преди дербито

Слот каза от какво е разочарован

Мениджърът на Ливърпул съжалява за загубата от Нотингам Форест

Милан отказа 80 милиона за Майк Менян

Челси са поискали да купят французина през лятото, но росонерите са били категорични

Компани: Байерн Мюнхен винаги е фаворит