КАКВА ДРАМА! Италия спаси второто място в 98-та минута! (ВИДЕО)

Испания си гарантира първото място с 1:0 над Албания

Хърватия беше на секунди от директно класиране на 1/8-финалите на Евро 2024, но гол на Матия Закани в 98-та минута доведе до равенство 1:1, което прати "Адзурите" в елиминациите. В изключително драматична среща в група "В" Лука Модрич откри секунди след като изпусна дузпа и това изглеждаше, че ще е достатъчно за "шахматистите", но резервата Закани вкара в последните секунди на продълженията.

Така италианците събраха четири точки на второто място зад лидера Испания, който завърши с девет след още една победа - 1:0 над Албания. Хърватия пък е с две точки на третото място и почти сигурно напуска турнира.

Хърватите имаха много добър шанс в 5-ата минута, когато топката стигна до Лука Сучич, който си я нагласи на левия крак и стреля от около 20 метра, но Джанлуиджи Донарума спаси с една ръка.

Вратарят на Хърватия направи брилянтно спасяване в 27-ата минута, когато след ъглов удар, топката стигна до Николо Барела, който бе вляво от наказателното поле на Хърватия. Последва меко центриране към далечната греда, където Алесандро Бастони бе оставен без опека и стреля с глава, но Ливакович показа котешки рефлекс и спаси.

Второто полувреме започна с двуостра игра, като Хърватия постепенно наложи натиск срещу вратата на "адзурите". В 53-ата минута главният съдия Дани Маккели отиде да разгледа с ВАР ситуация, при която Давиде Фратези игра с ръка в наказателното поле при опит за удар на Марин Понграчич.

Решението на нидерландският съдия бе дузпа за Италия. Зад топката застана Лука Модрич, който в 54-ата минута стреля към долния ляв ъгъл, но Джанлуиджи Донарума изчака, хвърли се точно натам и спаси дузпата. Секунди по-късно обаче, топката отново бе върната в наказателното поле на Италия. Анте Будимир стреля от движение. Донарума спаси, но при добавката Модрич се реабилитира и вкара от границата на вратарското поле - 1:0 за Хърватия.

В 67-ата минута защитата на Хърватия забрави Матео Дармиан в наказателното поле вдясно от вратата на Ливакович, но бранителят се засуети и ударът му бе блокиран.

Три минути преди края на редовното време Фратези пусна къс пас към Киеза, който центрира по земя от дясното крило, но Джанлука Скамака не успя да засече топката във вратарското поле на Хърватия.

В 8-ата минута от добавеното време обаче Рикардо Калафиори напредна мощно през центъра, подаде наляво към Матия Дзакани и той с красив удар с десния крак изравни резултата, за да прати италианците на седмото небе.

В същото време в другия мач от групата, първата по-добра възможност бе за Испания. В 12-ата минута Микел Мерино стреля с глава, но Стракоша успя да отрази.

Минута след това испанците поведоха в резултата. Дани Олмо подаде към Феран Торес, който с премерен изстрел прати топката в мрежата на Стракоша.

В 41-ата минута Алехандро Грималдо центрира към далечната греда, където беше Феран Торес, но изстрелът на нападателя с глава мина над вратата.

В 64-ата минута Армандо Броя стреля, след като топката достигна до него след центриране от свободен удар, но Рая отново внимаваше и изби.

Медон Бериша отправи изстрел, който рикошира в Льо Норман, но Рая лесно улови въпреки това. Минута след това Олмо получи добро подаване от Мората, но ударът му бе блокиран.

Във втората минута на добавеното време Давид Рая показа, че и вторият вратар на Испания заслужава своето място под рамката на вратата, правейки много добро спасяване.

Стартови състави на Хърватия и Италия:

Хърватия: 1. Доминик Ливакович – 2. Йосип Станишич, 6. Йосип Шутало, 3. Марин Понграчич, 4. Йошко Гвардиол – 10. Лука Модрич (К), 11. Марсело Брозович, 8. Матео Ковачич - 25. Лука Сучич, 9. Андрей Крамарич – 15. Марио Пашалич

Италия: 1. Джанлуиджи Донарума (К) – 2. Джовани Ди Лоренцо, 23. Алесандро Бастони, 5. Рикардо Калафиори, 13. Матео Дармиан – 18. Николо Барела, 8. Жоржиньо – 11. Джакомо Распадори, 10. Лоренцо Пелегрини, 3. Федерико Димарко – 19. Матео Ретеги

Стартови състави на Испания и Албания:

Албания: 23. Томас Стракоша, 2. Иван Балиу, 6. Берат Джимсити -к, 5. Арлинд Айети, 3. Марио Митай, 14. Казим Лачи, 20. Илбер Рамадани, 21. Кристиян Аслани, 9. Ясир Асани, 7. Рей Манай, 10. Недим Байрами

Испания: 1. Давид Рая – 22. Хесус Навас -к, 5. Дани Вивиан, 4. Начо Фернандес, 12. Алехандро Грималдо – 25. Фермин Лопес, 6. Микел Мерино, 18. Мартин Субименди – 10. Дани Олмо, 21. Микел Оярсабал, 11. Феран Торес

Италия на тръни: Бастони не тренира