Сребро за България от Европейската купа по фехтовка в София

Тодор Стойчев спечели сребърен медал в турнира на сабя за мъже до 23 години в София, валиден за Европейската купа по фехтовка.

Състезателят на фехтовален клуб Свечников излезе от групите с пет победи от шест срещи, след което в директните елиминации започна с победи над Виктор Филев с 15:7 и италианеца Пиетро Бертола с 15:8. На четвъртфиналите сабльорът ни елиминира Джиозе Теста от Италия с 15:9, а в спор за място на финала се справи и с още един представител на Скуадрата - Антонио Таларико с 15:11. За съжаление, в битката за златото Стойев отстъпи на италианеца Лупо Скавали Вечиа с 9:15.

Друг от българските фехтовачи, който се представи силно, беше Никола Меицов. Той преодоля груповата фаза с актив от четири успеха и две поражения, а след това на 1/16-финалите елиминира Стефано ди Куатро от Италия с 15:9. В следващия кръг Меицов надигра и италианеца Кристиан Колаути с 15:10 преди да бъде спрян на четвъртфиналите от неговия сънародник Антонио Таларико. Родният състезател загуби с 12:15 и така заем 7-о място в крайното класиране.

Сред първите 16 в надпреварата при мъжете се наредиха още Николай-Томас Георгиев (12-и), Станимир Пелов (14-и) и Ивайло Александров (16-и), като в състезанието участваха общо 26 българи.

В турнира на шпага при дамите на пътеките излязоха 29 фехтовачки от 10 държави, а България беше представена от 11 млади състезателки.

Най-добре от тях се представи Боряна Митова, която завърши на 15-о място, Михаела Стефанова е 16-а, Рая Ягова 17-а, а Виктория Велиславова 18-а. Матея Петкова се нареди на 20-о място, Еница Рачева е 22-а, Йоана Карова 23-а, Виктория Морел 24-а, Виктория Чешмеджиева - 25-а, Деница Стоева - 26-а, а Александра Сучкова - 27-а.

Карлос Насар: Никога не бих предал хората, които ме подкрепят

„Отивам в Париж, за да зарадвам България“

Министър Глушков присъства на фестивала по утринна гимнастика „Ямбол‘24“

Йоана Илиева и Олга Храмова във втория ден на Световната купа по фехтовка в Пловдив

Зам.-министър Петър Младенов награди участниците в спортния празник на училище „Питагор“