Спортна миграция от Русия към света

Десетки руски спортисти са сменили гражданството си преди Игрите в Париж

Спортна миграция от Русия към света

Десетки руски спортисти са сменили гражданството си, за да имат възможността да участват на Олимпийските игри през 2024 г.

55 атлети от Сборная, които са представители на олимпийски спортове, са взели решение да се състезават за други държави. Над 100 пък са тези от неолимпийски спортове. Тази информация изнесе заместник-министърът на спорта на Руската федерация Алексей Морозов.

Международните спортни организации не допускат Русия до участие на състезания извън Русия и Беларус заради инвазията на Путин в Украйна. В края на февруари 2022 г. Международният олимпийски комитет (МОК) отправи призив към международните спортни федерации и им препоръча да не допускат руски и беларуски спортисти до участие в никакви състезания. На заседание на Изпълнителния комитет на МОК на 28 март 2023 г. беше препоръчано руснаците да бъдат допуснати в неутрален статут, ако спортистите не участват активно в подкрепа на военни операции. Спортисти от Русия, свързани с въоръжените сили или службите за сигурност, се препоръчва да бъдат изключени от състезания.

В някои спортове руснаците участват като неутрални спортисти. Повечето международни федерации обаче не допускат представители на Сборная. Тези неблагоприятни условия доведоха и до масовата смяна на гражданство. Сред взелите това решение вече има опитни и заслужени спортисти - сред тях са европейската шампионка по биатлон Дария Виролайнен (състезава се за Финландия), руската шампионка по плуване София Спoдаренко (вече плува за Казахстан), фигуристите Даяна Дейвис и Глеб Смолкин (представляват Грузия), победителката в скока на височина от европейското първенство за младежи под 23 г. Елена Куличенко (състезава се за Кипър) и много други.

„Заля ме огромно количество омраза, сподели Куличенко, която избра да се състезава за родината на баща си. - Хората вероятно дори не могат да си представят колко много омраза ме заобиколи, когато се разбра за смяната ми на националността. Всъщност много млади руски спортисти, ако имаха възможност да сменят гражданството си, биха взели подобно решение. Всички говорят за това. В Русия нищо не върви към по-добро. Спортната възраст е много кратка.”

Бившият световен шампион по бокс, депутатът от Държавната дума Николай Валуев отбеляза, че няма нужда от нови закони, които да наказват спортисти за промяна на спортното си гражданство.

„В тези трудни времена за нашия спорт имаше случаи на промени в спортното гражданство от руски спортисти. Това ще остане на съвестта на всички. Но не мисля, че има нужда да се обсъждат закони, които допълнително да наказват такива спортисти. Всяка ситуация трябва да се разглежда индивидуално“, каза Валуев.

Заслужилият треньор по фигурно пързаляне на СССР Татяна Тарасова коментира, че процесът на смяна на спортно гражданство от руските спортисти е нормален. Според нея няма нужда обществото да прибягва до тормоз над такива спортисти.

„Не само фигуристите сменят гражданството си. Това е вече във всеки спорт. Руските спортисти неизбежно ще сменят гражданството си, няма нужда да се вкопчвате в това и да ги обвинявате. Те имат само една кариера“, подчерта Тарасова.

Най-титулуваният руски тенисист, олимпийският шампион от Сидни 2002 г., Евгений Кафелников изрази мнение, че тенденцията спортистите да променят гражданството си ще продължи, тъй като руският спорт едва ли ще се върне на предишните си позиции в близко бъдеще. Той отбеляза, че не е готов да осъди спортисти за подобни решения.

„Посветих целия си живот на конкретен спорт. Разбира се, тенисът не може да се сравнява с лека атлетика или художествена гимнастика, където олимпийският старт за един спортист е целта на целия му живот. В тениса има непрекъснато турнири, играят всяка седмица. Има четири турнира от Големия шлем, които мнозина смятат за приоритетни, заяви Кафелников. - Но факт е, че кариерата на един спортист е ограничена – също като биологичен ресурс. Не може един спортист да чака край морето времето, да чака да се промени политическата обстановка и да ни върнат в световния спорт при същите условия. Трябва да разберете, че това няма да се случи в близко бъдеще. Затова определено не е редно да осъждам спортисти. Определено ги разбирам, това е избор на всеки. Тази тенденция, за съжаление, ще продължи, но смятам, че нямаме право да осъждаме спортистите за подобни решения.“

Девойките с драматична и важна победа на ЕП  по плажен хандбал във Варна

Юношите обаче загубиха шансове за първата осмица

Загуби от фаворитите за юношите и девойките на старта на ЕП по плажен хандбал във Варна

Треньорът на Швеция: През 2021 г. всичко беше топ! Очаквам сега да е още по добре

Българин с бронз на Европейско по плуване

Вижте подробности

Победа и загуба за България ден преди старта на ЕП по плажен хандбал

Девойките биха Турция, юношите паднаха

Частна собственост на БСФШ ли е рейтингът на българските шахматисти?

Частна собственост на БСФШ ли е рейтингът на българските шахматисти?

ММС възстановява диалога с младежкия сектор

Предприети са нови стратегически партньорства

Място на почетната стълбичка е мечтата на девойките за ЕП по плажен хандбал

Шампионатът във Варназапочва утре

Българин с бронз от ЕП по борба за юноши в Нови Сад

Алан Джабиев донесе първи медал за националите на турнира

Погачар спечели първия планински етап на "Тур дьо Франс"(ВИДЕО)

Словенецът с категорична заявка за успех и във Франция

ИЗБРАНИ НОВИНИ

Социални връзки