1. Novsport
  2. БГ Футбол
  3. Гонзо: Левски бе пред катастрофа да се окаже при ЦСКА

Гонзо: Левски бе пред катастрофа да се окаже при ЦСКА

Измина може би най-тежката година в историята на клуба, но хората отвън не го усетиха

Гонзо: Левски бе пред катастрофа да се окаже при ЦСКА
Спортният директор на „Левски" Георги Иванов даде интервю за „24 часа " преди старта на сезон 2015/2016.
 
- Господин Иванов, това ли е най-трудният ви трансферен период в „Левски"? Сигурно вече сте наблюдавали над 300 играчи за лятната ви селекция?
- Може и да сме ги минали. Трудно е, да. Първо -търсим качество, а в същото време - парите, които предлагаме, не предполагат да го осигурим. Футболистите минават през голяма цедка. Гледаме да бъдат и до 25-26 години, за да има отборът някакво бъдеще. Работим с поглед за следващите две-три години и с идеята през следващата година, когато се натрупа опит към качествата на тези играчи, „Левски" да бъде силен. Сега закъсняхме доста. Не знаехме какво става със собствеността, не бяхме плащали 4-5 месеца на играчите. Започнахме реална работа след финала на 30 май. За 30 дни трябваше да освободим огромна част от играчите и да привлечем доста нови хора. За мен изобщо не е добър вариант да се привличат по десет футболисти, тогава и рискът от грешки е по-голям. Но бюджетът ни е драстично намален и трябва да се справяме в тази ситуация.
 
- Правили ли сте си сметка на кое място е „Левски" по бюджет от десетте отбора в „А" група?
- Не мога да кажа колко са бюджетите на другите отбори, но знам нашия. Това, което виждам по време на трансферния прозорец, говори достатъчно - когато ние предлагаме заплата на даден играч и други отбори предлагат на същия, в почти всички случаи разликата е в полза на другия отбор.
 
- Огромен ли е процентът от играчи, които избират парите пред „Левски"?
- Виждате, че до момента сме взели само един българин - Георги Костадинов, като изключим Курдов. Това е показателно, че футболистите не гледат на името „Левски" като трамплин, от който да се развиват, а гледат към парите в чужбина или друг български клуб.
 
- Стойчо Стоев иска да вземе две крила и централен нападател, но казахте, че имате бюджет само за още двама играчи. Иначе колко още ви трябват?
- Имаме липса на много позиции. Но пък имаме юноши, които хората искат да виждат. Ще се опитаме да им дадем шанс. Но пък и тези юноши трябва малко от малко да започват да носят отговорност. Но за момента тези момчета не са готови да носят кръста на „Левски".       Феновете трябва да са наясно с това. Виждате, че и миналата година нямахме дълга резервна скамейка и на нея бяха предимно юношите ни - може би това е сред причините да нямаме успехи. Виждате, че във финала за купата за „Черно море" влизат трима играчи - Божилов, Бакари и Коконов, и обръщат мача. А от нашите смени ефект нямаше. През миналия сезон почти винаги, когато „Левски" направеше смени, отборът тръгваше надолу. За успехи трябват и равностойни футболисти. Затова и имам препоръка към юношите, които сега ще получават по-голям шанс, да не се приемат просто като юношки, а като част от първия отбор. И не го казвам, за да ги критикувам, това е нормалният път на тези млади момчета. Но нека хората знаят с какво точно се сблъскваме.
 
- Ако се подпише договорът с очаквания нов спонсор, може ли да ви отпуснат средства поне за още една заплата над месечния бюджет от 200 000 лева?
- Това не е въпрос за мен, а за ръководството. На мен новите собственици са ми определили бюджет, с който аз трябва да работя. Дори да искам да направя нещо повече, имам таван над мен, който не мога да прескоча.
 
- Има ли и таван на заплатите?
- При таван на бюджета е нормално да има и таван на заплатите. И той не е висок. Мога да взема и двама футболисти вместо седем и да се вместя, но тогава няма как да играем. В случая не говоря, за да се оправдавам. Смятам, че „Левски" се е насочил в правилна посока - да търси млади играчи, а не звезди. А не както слушам разни бивши директори и шефове на школи, че не се знаело как се прави селекцията на „Левски". Напротив. Селекцията е насочена изпяло към това да се търсят млади футболисти. В момента не търсим големи имена, които да бъдат на доизживяване в „Левски". Търсим футболисти, които да станат звезди в „Левски" В момента се стремим да направим отбор за години напред, а не за един-два мача. И конкретно за започващия сезон - не се готвим за един мач, а за 36.
 
- Предвид доста тежките първи 4 кръга, това ли ви е призивът към лев-скарите - да повярват в дългосрочен проект и да проявят разбиране?
- При тези млади момчета, които ще изнасят тежестта на мачовете и ще защитават честта на клуба, няма как да стане, без да усещат голямата подкрепа на феновете.
 
- Когато довършите изцяло селекцията ли, или преди първия мач с „Ботев" ще влезете в съблекалнята с конкретни цели пред отбора? И ще бъдат ли те съобразени с реалностите - с нивото и парите на фаворита „Лудогорец" и другите съперници?
- Аз искам да виждам футболисти, преследващи победата и раздаващи се на терена. На мен целта ми е единствено победата. Искам да виждам глад и желание за победа всеки мач. Напълно наясно съм, че няма как да бием всяка среща. Но искам да усещам, че няма друга мисъл в главата на момчетата освен преследването на тази победа. Пилците ще ги броим наесен.
 
- Премии за победи ли ще завишават парите на играчите на „Левски" предвид намалените заплати?
- Опитваме се да направим нова схема - намалението на заплатите да бъде компенсирано с бонуси при победи. Това сме го заложили. Твърдите суми се намаляват, но за сметка на бонусите. Защото, миналата година футболистите играха без премии. А и без заплати. 4-5 месеца те играха без заплати, но никой не иска да го разбере. Защото и не излизаше драматична информация - нямаше бойкоти, нямаше стачки, нямаше напуснали хора или такива, осъдили клуба. Може би и затова обществеността не разбра реално колко е тежка ситуацията. Защото навън всичко беше тихо и кротко, а всичко си оставаше вътре. Аз не съм спрял да водя разговори, че сега не е моментът да се правят стачки, да се разтрогват договори и да се стига до осъждане на клуба за заплатите за по година-две напред. Тогава това щеше да бъде катастрофално за клуба. И днес „Левски" щеше да бъде на мястото на ЦСКА, ако онова нещо беше се случило. Със сигурност!
 
- Наистина ли опасността и „Левски" да е във „В" група беше толкова голяма?
- Да. На 22-23 март - вместо да започна преговори с нови играчи, аз съм водил преговори с хора, на които не им е плащано. А и клубове, на които не им е плащано последните 2-3 години. Гледахме да разсрочваме плащанията за 5-6 месеца напред. Още дължим пари, но сме коректни по споразуменията към хора, клубове, институции. И тръст „Синя България", и Националният клуб на привържениците бяха вътре в управата през това време и те много добре знаят какви бяха реалните опасности „Левски" да бъде във „В" група. Това не е измислица.
 

За „Левски" реално през миналата година беше успех, че стигна финал за купата. За жалост, не успяхме да го спечелим. Но във футбола е много важно да има емоции. Достигането до финала беше емоция. За съжаление, негативна за нашите фенове. 

Но това беше изключително тежка година - както за всички футболисти, така и за всички служители. Беше може би най-тежката година в историята на Левски.